Dopiero jednak wynalazek Planté, który powstał w 1859 roku, był pierwszym na świecie akumulatorem, źródłem energii, które można było wielokrotnie ładować. Składał się z dwóch zwiniętych płyt ołowiowych zanurzonych w kwasie siarkowym.
[Wersja PDF]
Budżet projektu wynosi 5,71 mln euro, a jego realizacja odbywa się w ramach europejskich funduszy FEDER zarządzanych przez IDAE. Harmonogram przewiduje oddanie do użytku w lipcu 2026 r. i wzmocnienie łańcucha wartości przemysłu walenckiego w obszarze magazynowania energii.
[Wersja PDF]
To pierwsza w Polsce licencjonowana instalacja łącząca energię wiatrową, słoneczną oraz magazynowanie energii. Odbiorcą projektu jest spółka Energa Wytwarzanie. Zakończona transakcja jest efektem realizacji umowy zawartej w lipcu 2023 roku pomiędzy Greenvolt Power a.
[Wersja PDF]
W 1947 roku w laboratoriach Bell Telephone Laboratories, trzej naukowcy: William Shockley, John Bardeen i Walter Brattain, dokonali przełomowego odkrycia. Zbudowali pierwszy tranzystor, mały, solidny statek półprzewodnikowy, który mógł działać jako wzmacniacz sygnału lub przełącznik.
[Wersja PDF]
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej koordynują badania nad innowacyjnym systemem magazynowania energii opartym na sile grawitacji. Ma wspierać system elektroenergetyczny, wykorzystujący OZE, a demonstrator tej technologii powstanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
[Wersja PDF]
We współpracy z firmą ECS oraz NetWorkS! powstała hybrydowa instalacja, zasilająca stację bazową energią słoneczną oraz wiatrową (dzięki zastosowaniu specjalnych turbin). Stacja bazowa w Brudzowicach to pierwszy tego typu projekt w Polsce.
[Wersja PDF]